W tym tygodniu na ekrany wchodzi animacja o wiele mówiącym tytule "Mniam!", w której usłyszymy dźwięczny głos kulinarnej czarodziejki - Magdy Gessler. Równocześnie od piątku możemy oglądać "Bon Appetit", komedię romantyczną o hiszpańskim kucharzu i niemieckiej znawczyni win. Postanowiliśmy przypomnieć sobie najbardziej apetyczne filmy o jedzeniu i gotowaniu.

9. Historie kuchenne (2003, Salmer fra kjokkenet)
Komediodramat Benta Hamera o dziwnych badaniach kuchennych. Akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych, kiedy szwedzki Instytut Badań Domowych próbuje poznać nawyki kuchenne Skandynawów, by wymyślić najlepszy wystrój kuchni, które można by produkować taśmowo. Urzędnicy z notatnikami i diagramami nachodzą mieszkańców wiejskiego dystryktu Norwegii, by podglądać ich przy garnkach. Nie wszyscy się na to zgadzają. Szwedzi jednak mają swoje sposoby. W końcu wymyślili markę IKEA.

8. Kobieta na topie (2000, Woman on Top)
Pewna piękna i przebojowa Brazylijka przenosi się do Ameryki, po tym jak nakrywa męża na zdradzie. Dzięki swym talentom kulinarnym znajduje natychmiast pracę jako instruktorka gotowania. Jej pikantne potrawy i południowa uroda, rozpalają zmysły pewnego producenta TV, który postanawia stworzyć dla Isabelli program kulinarny. W ten sposób u jej drzwi znów staje pewnego dnia niewierny mąż. Penélope Cruz i niezliczona ilość przepisów na potrawy pobudzające libido...

7. Życie od kuchni (2007, No Reservations)
Remake niemieckiej komedii "Tylko Martha", w którym za patelnię łapie Catherine Zeta-Jones. Aktorka wciela się w bezwzględną szefową kuchni, która w skutek rodzinnych perypetii zmuszona jest zaopiekować się dziesięcioletnią siostrzenicą. Właśnie wtedy na horyzoncie pojawi się też młody, przystojny kucharz (Aaron Eckhart). Czy jego przepisy zmiękczą twardą szefową? Na pewno coś zacznie się tu wreszcie gotować...

6. Julie i Julia (2009, Julie & Julia)
Drugi film duetu Meryl Streep i Amy Adams, w którym obydwie panie gotują. I to gotują wykwintnie! Film jest bowiem biografią słynnej Julii Child - Amerykanki, która postanowiła pokazać rodakom, że nie samym hamburgerem kuchnia stoi i wydała książkę z przepisami francuskimi, która wywołała prawdziwe poruszenie. Historię rewolucji kuchennej według Julii Child, która miała miejsce w latach 60. poznaje po kilku dekadach młoda i gorliwa bloggerka, która postanawia ugotować wszystkie potrawy z jej książki w ciągu roku. Kolejna genialna rola Streep, w której aktorka mówi niezwykłym głosem. No i demonstruje jak się luzuje kaczkę...

5. Soul Kitchen (2009)
Wdzięczna komedia Fatiha Akina o trudach prowadzenia własnej restauracji. Mieszkający w Hamburgu Grek chce by w jego knajpie było jedzenie z duszą. Ale ludzie wolą frytki i kiełbasę. W dodatku ktoś uwziął się na lokal i próbuje wygryźć Zinosa z branży, nasyłając na niego Sanepid właśnie, kiedy biedak dostaje kontuzji pleców. Zinos ma jednak niezawodnego kucharza, a w tle gra mu soczysty, energetyczny soul, który nieboszczyka postawiłby na nogi. O tym, że gotowanie to najlepszy sposób na chandrę i życiowego doła.

4. Ratatuj (2007, Ratatouille)
Motto tej uroczej animacji jest proste i zarazem odkrywcze: każdy może gotować. Zachęcony nim szczur z kanałów podparyskich postanawia spróbować swoich sił w restauracji Gusto - nieżyjącego mistrza patelni. Oczywiście nie może tego czynić otwarcie - ludzie brzydzą się szczurów, a Sanepid zamyka miejsca, w których je spotka. Dlatego gryzoń chowa się pod czepkiem młodego kuchcika, dzieląc się z nim swoim talentem. Wkrótce jego potrawy będzie degustował znany krytyk. Cudowny film o gotowaniu, przyjaźni i tolerancji.

3. Uczta Babette (1987, Babettes gæstebud)
Absolutny klasyk, żelazna pozycja w filmotece każdego smakosza i konesera. Ekranizacja powieści Karen Blixen, której bohaterkami są dwie siostry, żyjące w małej, duńskiej osadzie w XIX wieku. Miejscem tym rządzi ich ojciec - pastor, który prawi kazania o potrzebie ascezy. To przez niego kobiety nigdy nie poznały miłości, świata i przyjemności. Po śmierci ojca nadarza się okazja, by coś zmienić. Siostry wydają kolację, ale to ich służąca - Babette, która właśnie wygrała na loterii gotuje potrawy, o jakich mieszkańcom nigdy się nie śniło. Ten film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne

2. Przepiórki w płatkach róży (1992, Como Agua Para Chocolate)
Ekranizacja powieści, która pobiła w Meksyku wszelkie rekordy sprzedaży. Na ekran przeniósł ją mąż pisarki. To poemat na cześć gotowania, który sławi maksymę "przez żołądek do serca". Rzecz dzieje się w Meksyku początku XX wieku. Młoda dziewczyna nie może poślubić ukochanego mężczyzny, gdyż tradycja każe jej zostać przy matce, by się nią opiekować. Tita musi patrzeć na ślub lubego ze swoją starszą siostrą i następnie długie lat żyć obok nich. Jedynym ratunkiem i remedium staje się gotowanie i cudowne przepisy kucharskie, które potrafią zdziałać cuda.


1. Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek (1989, The Cook the Thief His Wife & Her Lover)
Ten bodaj najbardziej znany z filmów Petera Greenawaya rozgrywa się w całości w restauracji. To ekskluzywny lokal, którego właścicielem jest tytułowy złodziej, rozmiłowany w wyrafinowanej kuchni. Udręczona jego złymi manierami i okrucieństwem żona znajduje szczęście w ramionach innego, z którym spotyka się potajemnie w zakamarkach restauracji. Kiedy gangster dowiaduje się o romansie grozi, że zabije i zje mężczyznę...Najbardziej niezwykły film o związkach jedzenia i miłości, jaki kiedykolwiek powstał...Plus Helen Mirren i Tim Roth w rolach głównych.


Inne: Kucharze historii, Wielkie żarcie, Jedz i pij, mężczyzno i kobieto, Czekolada