Na ekrany polskich kin wjechali z piskiem opon "Szybcy i wściekli 5", jeden z najlepszych filmów tej szalonej serii. Dla wielbicieli szybkiej jazdy (nie tylko na dużym i małym ekranie) przygotowaliśmy crème de la crème kina samochodowego. Oto nasza jedenastka najbardziej spektakularnych pościgów w historii kina.

11. ŻYĆ I UMRZEĆ W LOS ANGELES (To Live and Die in L.A., 1985) reż. William Friedkin
Williama Friedkina zasnął kiedyś za kierownicą i obudził się na niewłaściwym pasie ruchu na autostradzie. W „ Żyć i umrzeć w Los Angeles“ jego doświadczenie powtarza niepokorny agent służb specjalnych (William Petersen) – i właśnie dla tej sceny warto zobaczyć ten film.

10. ZNIKAJĄCY PUNKT (Vanishing Point, 1971) reż. Richard C. Sarafian
Niejaki Kowalski (Barry Newman), były policjant i kierowca rajdowy, zakłada się, że pokona trasę z Denver do San Francisco (ok. 2000 km) w piętanście godzin za kierownicą Dodge’a Challengera 440 R/T. Po drodze będą gonić go policja oraz wspomnienia. Film doczekał się remake'u w 1997 roku, ale klasyk znacznie lepszy.

9. WŁOSKA ROBOTA (The Italian Job, 1969) reż. Peter Collinson
W rankingu najlepszych pościgów samochodowych serwisu pearlanddean.com wygrała "Włoska robota". My nie umieścimy tego filmu na pierwszym miejscu, ale bez wątpienia scena, w której Mini Coopery ścigają się po wąskich i krętych uliczkach, powinno zostać zapamiętana.

8. 60 SEKUND (Gone in 60 Seconds, 1974) reż. Henry B. Halicki
Film warty uwagi ze względu na scenę pościgu, w której główny bohater - złodziej i kaskader samochodowy Halicki (reżyser, producent i scenarzysta) - niszczy ponad 100 samochodów. Halicki zginął w 1989 w trakcie kręcenia sequelu filmu.

7. RONIN (1998) reż. John Frankenheimer
Film, w którym główne role grają nie aktorzy, a samochody, a zwłaszcza Peugeot 406 vs.BMW M5, które uczestniczą w pościgu ulicami Paryża (wynik jest tendencyjny). Najważniejsze sceny pościgów zostały nakręcone bez muzyki, gdyż twórcy stwierdzili, że pościg jest wystarczająco spektakularny. W niektórych scenach zagrało ponad 300 kierowców rajdowych i kaskaderów!

6. MATRIX REAKTYWACJA (Matrix Reloaded, 2003) reż. Andy Wachowski, Lana Wachowski
„Matrix Reaktywacja“ bije wszystkie rankingowe filmy na głowę pod względem ilości efektów specjalnych. Jako całość film jest nudny, ale scenę pościgu na autostradzie z efektami spowolnionego tempa i dachującymi samochodami ogląda się z otwartymi ustami.

5. GRINDHOUSE: DEATH PROOF (2007) reż. Quentin Tarantino
Tarantino nakręcił jeden z najbardziej przewrotnych pościgów w historii kina. Scena, w której zboczony kaskader (Kurt Russel) przegrywa w niezwykle spektakularnym pościgu z paczką boleśnie mściwych kobiet, to filmowy cud, miód i orzeszki.

4. TERMINATOR 2 (1991) reż. James Cameron
Kto nie pamięta sceny pościgu, w której T1000 w ciężarówce goni Terminatora i Johna Connora na motocyklach? Ta scena to popis wszystkiego, co najlepsze w sensacyjnym kinie lat dziewięćdziesiątych.

3. BLUES BROTHERS (The Blues Brothers, 1980) reż. John Landis
Film, w którym pościgi samochodowe są równie ważne co jego soundtrack. Najsłynniejsza para filmowych braciszków ucieka przed policją i faszystami, co w zabawny sposób komentują: Aretha Franklin, James Brown, Raya Charles i... "Walkiria“!

2. FRANCUSKI ŁĄCZNIK (The French Connection, 1971) reż. William Friedkin
Jeden z najlepszych filmów kryminalnych lat 70. Film dostał pięć Oscarów, choć niektórzy uważają, że jeden z nich został przyznany scenie, w której Gene Hackman ściga pociąg ulicami Brooklynu.

1. BULLITT (1968) reż. Peter Yates
Absolutny klasyk kina samochodowego. Steve McQueen w roli niekonwencjonalnego gliny osiągnął na ulicach Los Angeles zawrotną prędkość 175km/h bez pomocy kaskadera. Cytaty z filmu znajdziecie w wielu filmach - od „Brudnego Harry’ego“ po „Zodiac“.

Bonus - "07 ZGŁOŚ SIĘ" (polski serial, 1976-1987)
Polacy bardzo by chcieli, żeby było u nas jak w Hollywood, ale pościgów samochodowych w polskiej kinematografii jak na lekarstwo. Chlubnym wyjątkiem jest scena z "07 zgłoś się". Prawdopodobnie najbardziej spektakularny pościg w polskim kinie :)

Jeśli chcecie docisnąć pedał gazu do końca, musicie zobaczyć też pościgi w tych filmach: Tożsamość Bourne'a (pościg ulicami Paryża), "Point Break", We Own The Night, Bad Boys 2, Cenny łup, seria "Taxi", "Batman: Powrót", Quantum of Solace

A jaki sceny pościgów wy lubicie najbardziej?