Na ekranach "Paranormal Activity 3" - trzecia część stylizowanego na home video horroru o duchach. Jednocześnie w repertuarze jest też "Dom snów" - film, którego tematem jest również dom z przeszłością. Oglądając te filmu możemy się cieszyć, że nasze blokowe mieszkanka są zbyt małe, by pomieścić klątwy i demony. Co nie znaczy, że nie możemy pomarzyć o większym metrażu, oglądając filmy o nawiedzonych rezydencjach. Oto nasza lista najlepszych z filmów tego podgatunku.


10. Amityville (2005, The Amityville Horror)
Spośród wszystkich horrorów z serii "Amityville" ten otrzymał najwyższe noty widzów i krytyków. Główną rolę gra w nim Ryan Reynolds, który w tym opartym na faktach filmie grozy wcielił się w George'a Lutza. Mężczyzna wraz z żoną i trójką dzieci wprowadza się do koszmarnej willi, gdzie rok wcześniej zastrzelono tu 6 osób. Wkrótce mroczna przeszłość domu daje o sobie znać, a Lutzowie muszą walczyć o życie. Solidnie nakręcone!


9. Naznaczony (2010, Insidious)
Film gościł na naszych ekranach kilka miesięcy temu. Patrick Wilson zagrał w nim zrozpaczonego ojca, którego dziecko zaraz po przeprowadzce bez powodu zapada w śpiączkę. Oboje z żoną próbują szukać przyczyny, nie przypuszczają jednak, że jest ona związana z niewidzialnymi demonami...W końcu do akcji wkraczają fachowcy, którzy uświadamiają Lambertom istnienie mrocznego rewiru w ich otoczeniu.


8. Posłańcy (2007, The Messengers)
Wyjątkowo nieprzyjemny horror braci Pang z Kristen Stewart w roli głównej. Akcja rozgrywa się w Północnej Dakocie. Uciekając przed kryzysem Salomonowie przeprowadzają się z Chicago na wieś, by uprawiać słoneczniki. Ale ten dom nie jest do końca niezamieszkały. Miała tu miejsce tragedia, która pozostawiła po sobie ślady. To, czego nie widzą dorośli bez trudu dostrzega raczkujący Ben, który jednak nie może nikomu powiedzieć co się tu dzieje.


7. Udręczeni (2009, The Haunting in Connecticut)
Ponoć ten horror oparty jest na prawdziwej historii pewnej rodziny, której przeprowadzka nie wyszła na dobre. Nastoletni Matt choruje na raka. By miał bliżej do szpitala matka wynajmuje tanio dom, w którym kiedyś był dom pogrzebowy. Eksperymentalna terapia powoduje u chłopca halucynacje. Wkrótce zaczną się tu jednak dziać tak dziwne rzeczy, że nie będzie on już miał wątpliwości w złą moc tego miejsca...


6. Martwe zło (1981, The Evil Dead)
Debiut reżyserski Sama Raimiego, który od razu stał się filmem kultowym. Tę historię zna każdy szanujący się fan gatunku. Pięcioro młodych ludzi trafia do opuszczonego domku w górach. Tu w ręce wpada im legendarna księga zmarłych oraz nagrane na taśmę wezwanie demonów. Przyjaciele nie mogą powstrzymać się przed jej odsłuchaniem i ...zapraszają do swych progów zło. To, co się tej nocy wydarzy będzie ich ostatnim wspomnieniem.


5. Byt (1981, The Entity)
To szczególny typ kina grozy. Łączy on bowiem w sobie horror o nawiedzonym domu i rape movie. Tak, główna bohaterka, którą znakomicie zagrała Barbara Hershey, jest molestowana seksualnie we własnym domu przez istotę, której nie może zobaczyć. Zdarza się to często i sprawia kobiecie ból. Świadkami tych okropności często są osoby trzecie, kilkukrotnie egzorcyści. Jest w tym filmie coś znacznie bardziej przerażającego niż we wszystkich innych tytułach z tej listy. W dodatku oparty na faktach.


4. Duch (1982, Poltergeist)
Dla wielu z nas jest to pierwszy horror, po którym baliśmy się spać sami w swoich pokojach. Dziś ten klasyk, na którym wzorowano wiele podobnych filmów nabiera nowego wydźwięku. W czasach kryzysu należy bardzo uważać przy kupnie nieruchomości...W tym wypadku osiedle wybudowano w bardzo niewłaściwym miejscu. Zaraz po przeprowadzce urocza córeczka państwa Freeling przy pomocy obiornika TV nawiązuje kontakt z mrocznymi mocami spod powierzchni. Wkrótce znika bez śladu. A wystarczyło sprawdzić developera...


3. Dark Water (2002, Honogurai mizu no soko kara)
Ten zupełnie niezwykły film opowiada o nawiedzonym bloku - znacznie bardziej jeszcze ponurym niż nasze mrówkowce z czasów głębokiej komuny. Tu przeprowadza się po rozstaniu z mężem Yoshimi, samotnie wychowująca swoją córeczkę. Stres rozwodu i lęk o przyszłość znajdują odbicie w murach domu - gdzie winda ciągle się zacina, ściana pęcznieje od brunatnych zacieków a z góry dochodzą dziwne odgłosy. W tym domu nie tylko straszy - tu mieszka coś, co domaga się uczuciowej wyłączności...Film Hideo Nakaty jest zdecydowanie straszniejszy od amerykańskiej wersji Waltera Salesa.


2. The Grudge - Klątwa (2004 Grudge, The)
Japońskie horrory i ich remake'i. Czasem trudno dokonać wyboru, Tym razem wygrywa hollywoodzka wersja. Nikomu nie życzymy nabyć posiadłości obciążonej taką klątwą. Chata wygląda niby normalnie, ale w środku nawarstwia się od pokoleń bardzo zła energia. Sarah Michelle Gellar gra dziewczynę, która w ramach pomocy społecznej odwiedza cieszący się złą sławą dom staruszki chorej na katatonię. Tu staje oko w oko z koszmarem, który prześladuje ten adres od pokoleń...Ciarki same biegną po plecach. Film zarobił w USA dziesięciokrotność swojego budżetu.


1. Lśnienie (1980 The Shining)
Arcydzieło pośród horrorów, na którym krytycy uczą się analizy i interpretacji dzieła filmowego. Ten stylowy obraz Stanleya Kubricka opowiada o spokojnej rodzinie, która postanawia spędzić zimę w odizolowanym, wyludnionym Hotelu Overlook w górach Colorado. Jack Nicholson gra Jacka Torance'a, który przyjmuje posadę stróża placówki i wraz z żoną i czteroletnim synkiem decyduje na izolację, licząc że pomoże mu ona dokończyć powieść. Mały Danny szybko jednak wyczuwa tu obecność głodnych dusz, które za pośrednictwem Jacka będą próbowały pozbyć się lokatorów. Długie korytarze, puste pokoje, przerażające wizje i narastający obłęd. Kadry z tego horroru prześladują przez lata. No i ta zagadka na koniec...