Na ekranach kin króluje "Dziewczyna z tatuażem" z fantastyczną Rooney Marą w roli Lisbeth Salander, która dokonuje dotkliwej (kto widział, ten potwierdzi) zemsty na swoim gwałcicielu. Kino zna wiele takich historii, a znawcy tematu nawet wyróżniają podgatunek rape and revenge movies (filmy o gwałcie i zemście), które wyróżnia schemat scenariusza: kobieta jest zgwałcona, przeżywa, zabija wszystkich swoich gwałcicieli. Niektóre filmy, choć zaliczają się do tego gatunku, realizują trochę inny schemat. Oczywiście, filmowe bohaterki mszczą się na facetach nie tylko za gwałt. Powodów, żeby nienawidzić mężczyzn, jak się okazuje, jest znacznie więcej. Zobaczcie najlepsze filmy z kobiecą zemstą w tle.

5. PUŁAPKA (Hard Candy, 2005) reż. David Slade
Zemsta na pedofilu. Młoda, piekielnie bystra czternastolatka (Ellen Page) spotyka się z sympatycznym fotografem (Patrick Wilson), który zaprasza ją do swojej ekskluzywnej willi... Wszystko, co wydarzy się później, zaskoczy widza - nie jeden raz.

4. PLUJĘ NA TWÓJ GRÓB (I spit on your grave, 2010) reż. Steven R. Monroe
Hardkorowy remake horroru z 1978 roku. Bohaterką jest młoda pisarka, która wynajmuje domek na wsi, gdzie chce skończyć nową powieść. Na miejscu trafia na lokalnych bandziorów, którzy ją napadają i brutalnie gwałcą. Nie wiedzą jednak, że tym razem nie ujdzie im to na sucho. Ofiara postanawia zemścić się na swoich oprawcach. Wyobraźnia pisarki okaże się niezwykle okrutna...

3. MONSTER 2003 reż. Patty Jenkins
Klasyczny rape and revange movie, co ciekawe, oparty na faktach. Przedstawia historię Aileen Wuornos, prostytutki skazanej na śmierć za zabicie sześciu mężczyzn, którzy - jak twierdziła - usiłowali ją zgwałcić. Film zebrał mieszane recenzje ze względy na antypatyczną bohaterkę, aż trudno uwierzyć, że pod mistrzowską charakteryzacją kryje się, urocza, skądinąd, Charlize Theron.

2. PANI ZEMSTA (2006) reż. Park Chan-wook
Trzecia część słynnej koreańskiej trylogii zemsty. Bohaterką jest Lee Geum-Ja, która po 13 latach niesprawiedliwej odsiadki wychodzi na wolność i urządza swoim krzywdzicielom prawdziwe piekło. Od pozostałych części trylogii ta wyróżnia się czarnym humorem. Oprócz tego nie brakuje scen przemocy, które sprawiają, że dla wrażliwego widza ten film jest nie do przejścia. Fanów ekranowej przemocy nie namawiamy, na pewno ten film już widzieli.

1. KILL BILL (2003) ex aequo GRINDHOUSE: DEATH PROOF (2007)
Quentin Tarantino okazuje się najbardziej feministycznym reżyserem kina popularnego. Nakręcił dwa filmy, których bohaterki od razu stały się ikonami kobiecej zemsty na dużym ekranie. W "Kill Billu" zdradzona Panna Młoda mści się na członkach popapranego Plutonu Śmiercionośnych Żmij. Wiele razy próbowaliśmy policzyć ile osób zginęło w trakcie jej wendety. Nigdy nie doliczyliśmy do końca. Drugi film "Death Proof" to kwintesencja gatunku kina zemsty. Grupa bitnych dziewczyn dokonuje zemsty na niezrównoważonym mizoginie, który uśmierca młode dziewczyny za pomocą samochodu... A ostatnia scena jest po prostu epicka!

Inne ważne filmy o zemście kobiet lub należące do gatunku rape&revange movies: GWAŁT, LEON ZAWODOWIEC, THELMA I LOUISE, OSTATNI DOM PO LEWEJ, ZĘBY, MS. 45, COLOMBIANA